Oldal: 1 / 3 123 UtolsóUtolsó
Eredmény: 1 - 10 (21) összesen
  1. #1
    Őstag Bajkevero avatara
    Csatlakozott
    2007. 04. 19.
    Hely
    Egy tavacska
    Hozzászólások
    1.050

    Alapbeállítás 21, Las Vegas ostroma

    Tegnap megneztem a 21 c. filmet.

    Az elejen volt egy valoszinusegszamitasi problema, amivel a fohos felhivta magara tanara figyelmet:
    TV-s vetelkedo, 3 ajto, egy mogott hatalmas nyeremeny, 2 mogott nagy semmi. Megkeri, hogy valasszon egy ajtot, mire o az "A" ajtot valasztja. A musorvezeto (tudvan, hogy melyik ajto mogott lapul a nyeremeny) felhuzza a 2 nem valasztott ajto kozul az egyiket, ahol nincs nyeremeny. Ujra megkerdi, hogy marad-e az "A" ajtonal, vagy inkabb a "B"-re csereli?
    A helyes valasz a film szerint: a "B"-re cserelni, valami olyan magyarazat miatt, hogy amikor eloszor valasztott, akkor 33% eselye volt hogy jot valasztott, es 66% hogy a masik 2 ajto mogott van a nagy nyeremeny. Igy hogy az egyikrol kiderult, hogy biztosan nem jo, 66% az esely, hogy "B" ajto rejti a kincset.

    Nem ertem: most akkor nem 50-50%-ra modosult a valoszinusege, hogy "A" vagy "B" ajto a tuti?

  2. #2
    Tag
    Csatlakozott
    2007. 03. 22.
    Hozzászólások
    130

    Alapbeállítás

    nem! olyan mintha az elején kettőt választhattál volna 33.33+33.33=66.67

  3. #3
    Akadémia bölcse titcar avatara
    Csatlakozott
    2008. 03. 05.
    Hely
    a monitor előtt
    Hozzászólások
    7.774

    Alapbeállítás

    ha még a megoldást is leírod hozzá akkor hogyhogy nem érted?

  4. #4
    Őstag
    Csatlakozott
    2008. 01. 19.
    Hely
    Budapest
    Hozzászólások
    1.009

    Alapbeállítás

    Idézet FairName eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    nem! olyan mintha az elején kettőt választhattál volna 33.33+33.33=66.67
    de elmagyaráznád a logikai menetet, mert igazából ezt én se értettem, és hiába olyan mintha 2-őt választhattál volna ha csak egyet nézhetsz meg belőle, tehát ez olyan mintha egyet választhattál volna, mert csak azt tudod hogy az egyik ajtó mögött mivan

  5. #5
    Őstag Bajkevero avatara
    Csatlakozott
    2007. 04. 19.
    Hely
    Egy tavacska
    Hozzászólások
    1.050

    Alapbeállítás

    Idézet titcar eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    ha még a megoldást is leírod hozzá akkor hogyhogy nem érted?
    Igaz, hogy csak kettesem volt valoszinuseg szamitasbol, de akkor sem ertem. A masodik kerdes pillanataban 2 ajto van, es az egyik mogott van a nyeremeny. Miert 66-33 es miert nem 50-50 ekkor a valoszinuseg?

  6. #6
    Őstag chubbyhun avatara
    Csatlakozott
    2008. 02. 27.
    Hozzászólások
    1.141

    Alapbeállítás

    Nekem ezt így magyarázták el:

    Ez egy korlátozott választás elve, méghozzá a műsorvezetőnek van korlátozott választása. Ugyanis neki mindenképpen fel kell emelnie egy függönyt, ha a kettőből az egyik a nyerő, akkor kényszerűségből a másikat.

    Az összes eset ez:
    A - amit mi választunk.
    B, C - maradék
    JÓ - eltaláltuk

    1.+2. eset:
    A JÓ
    Ilyenkor váltunk és bukunk.

    3.+4. eset
    B JÓ
    ilyenkor váltunk és nyerünk.

    5.+6. eset
    C jó
    ilyenkor váltunk és nyerünk.

    Azaz a váltással több esélyünk van a nyerésre, mint a helyben maradással. Egyébként ha jobban belegondolunk, ez egy középiskolai feladat
    NL5-ön játszani azért király, mert az még a póker romlatlan változata, nem torzítja el a sok áltudományos maszlag!

  7. #7
    Akadémia bölcse titcar avatara
    Csatlakozott
    2008. 03. 05.
    Hely
    a monitor előtt
    Hozzászólások
    7.774

    Alapbeállítás

    Idézet Bajkevero eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Igaz, hogy csak kettesem volt valoszinuseg szamitasbol, de akkor sem ertem. A masodik kerdes pillanataban 2 ajto van, es az egyik mogott van a nyeremeny. Miert 66-33 es miert nem 50-50 ekkor a valoszinuseg?
    na jó legyen ABC a 3 ajtó (ha 5 lenne, lehetne akár TESCO is )
    mondjuk azt mondod A ekkor:
    P(A a helyes) = 33%
    P(A nem helyes) = P(B vagy C a helyes) = 66%

    namost a játékvezető tudja, hogy melyik a jó ajtó, tehát nyílván másikat nyit ki. kinyitja mondjuk a C-t, ekkor:
    P(B vagy C a helyes) = P(B a helyes) hiszen ugyebár C az tutira nem helyes, azaz: P(B a helyes)=66%, A-ról viszont semmilyen többlet információnk nem keletkezett.

    a megértést talán segíti, hogy ha végiggondolod, hogy ugyan az e a szitu, mintha látnál 3 ajtót, amiből 1 mögött ott a királylány, 1 már ki van nyitva és amögött meg nincs semmi.

    a valszámhoz meg igazából semmi köze ennek, színtiszta logika
    Utoljára módosítva: titcar által: 2009. 02. 02. 10:29

  8. #8
    Őstag
    Csatlakozott
    2008. 01. 19.
    Hely
    Budapest
    Hozzászólások
    1.009

    Alapbeállítás

    Az akar a magyarázat lenni hoyg ha aműsor vezetőnek kötelező választania egyet miután mi is választottunk és meg kell mutatnia akkor az esetek 66%-ban a maradék 2-ben lesz a nyeremény amiből a műsorvezető az üreset fogja megmutatni, tehát 66%-ban a másikban lesz a nyeremény,
    de ez a magyarázat meg azért hülyeség szerintem, mert ha úgy is 2-őt tippelhetünk akkor amúgy is 66%_ban eltaláljuk a függönyt függetlenül attól hogy váltanánk

  9. #9
    Akadémia bölcse titcar avatara
    Csatlakozott
    2008. 03. 05.
    Hely
    a monitor előtt
    Hozzászólások
    7.774

    Alapbeállítás

    Idézet Blatand eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    Az akar a magyarázat lenni hoyg ha aműsor vezetőnek kötelező választania egyet miután mi is választottunk és meg kell mutatnia akkor az esetek 66%-ban a maradék 2-ben lesz a nyeremény amiből a műsorvezető az üreset fogja megmutatni, tehát 66%-ban a másikban lesz a nyeremény,
    de ez a magyarázat meg azért hülyeség szerintem, mert ha úgy is 2-őt tippelhetünk akkor amúgy is 66%_ban eltaláljuk a függönyt függetlenül attól hogy váltanánk
    ha mindig megváltoztatod a döntésed, akkor valójában 2re tippelsz az elején

    amugy ha a végén 2re tippelnél, akkor meg 100% lenne nem?

    amugy enneka rpoblémának van valami neve, meglepő módon vaélamilyen paradoxonnak hívják de ezeknek csak a gondolatmenetét tudom megérteni a nevét megjegyezni viszont nem így enmtom megmodnani, mire guglizzatok rá

  10. #10
    Fáradhatatlan grinder psycho avatara
    Csatlakozott
    2007. 12. 11.
    Hely
    Mournhold, City of Light, City of Magic
    Hozzászólások
    710

    Alapbeállítás

    Idézet titcar eredeti hozzászólása Hozzászólás megtekintése
    a valszámhoz meg igazából semmi köze ennek, színtiszta logika
    Azért ott a módosult változó, ami ugye valószínűségszámítás...

    Azért ezt úgy képzeljük el, hogy ha többször választanánk, akkor 67%-ban érdemesebb váltani..

    "Csalni nem könnyű, de rendkívül gazdaságos." (ivan41)
    -- THE PASSION THAT UNITES US ALL!!--

Oldal: 1 / 3 123 UtolsóUtolsó

Hozzászólás szabályai

  • Új témákat nem hozhatsz létre
  • Válaszokat nem küldhetsz
  • Fájlokat nem csatolhatsz
  • A hozzászólásaidat nem módosíthatod
  •